چگونگی کار کردن با مولتی متر های آزمایشگاهی

چگونگی کار کردن با مولتی متر های آزمایشگاهی

چگونگی کار کردن با مولتی متر های آزمایشگاهی

همیشه یکی از دغدغه های دانشجویان رشته های برق و مهندسی پزشکی و یا رشته های مرتبط مثل کامپیوتر دروس آزمایشگاه است.

داشنجویان که اکثریتشان از یک محیط تئوری و نظری مانند دبیرستان پای به محیطی به نام دانشگاه میگذراند تا در انواع درس های آزمایشگاهی که برایشان در نظر گرفته شده کسب تجربه کنند.

این کسب تجربه گاهی مشکلاتی برای دانشجویان ایجاد میکند به این صورت که به علت فشردگی ترم های درسی و کمبود زمان ممکن است اساتید با توضیحاتی سریع دانشجویان را با وسایل آشنا کنند ولی دانشجو نتواند طرز کار درست با آن وسیله را فرا گیرد که این موضوع سبب ایجاد مشکلات در ترم های بعدی نیز می شود. در نتیجه آگاهی از طرز درست کار کردن با یک وسیله آزمایشگاهی بسیار اهمیت دارد.

از این رو بر آن شدیم تا در روز های آتی در وب سایت و شبکه های مجازی مجموعه بازرگانی شکیبی مجموعه مقالاتی را تحت عنوان طرز کار با وسایل آزمایشگاهی دانشگاهی تدوین کنیم.

با ما همراه باشید.

در اولین قسمت از آموزش های طرز کار با وسایل آزمایشگاهی به سراغ دستگاه بسیار پرکاربرد مولتی متر میرویم که چه در آزمایشگاه و چه در دنیای صنعت یکی از ژر کاربرد ترین دستگاه ها است .

در ابتدا بهتر است بدانید مولتی متر ها انواعی دارند مانند مولتی متر های رومیزی،مولتی متر های کلمپی،مولتی متر های دستی و پرتابل و … که در آزمایشگاه های دانشگاه ها معمولا مولتی متر های دستی و پرتابل مورد استفاده قرار می گیرند پس ما هم در اولی قسمت آموزشی خور سراغ این مولتی متر ها میرویم .

اول نگاهی به شکل و شمایل این دستگاه بیاندازیم و سپس سراغ هر قسمت برویم، این شکل کلی یک مولتی متر است. البته این نکته را در نظر داشته باشید که شکرت های متنوعی مولتی متر می سازند و طبیعاتا شکلو رنگ هر کدام با هم فرق دارد اما شکل کلی اکثر مولتی متر ها شبیه به هم هست .

 

مولتی متر دیجیتال هیوکی

حال یک مولتی متر چه وظایفی را میتواند انجام دهد و چه پارامتر هایی را می تواند اندازه گیری کند.

باز هم لازم است ذکر کنیم که مولتی متر ها انواع مختلفی دارند از مدل های بسیار ساده تا مدل های بسیار پیشرفته و ما در این مقاله تمرکز و توجهمان به مولتی متر های معمول در آزمایشگاه های دانشگاه است.

این مولتی متر ها معمولا می توانند مقادیر مقاومت،جریان مستقیم و متناوب و ولتاژ مستقیم و متناوب و در بعضی از آنها فرکانس را اندازه گیری کنند .

حال تک تک به سراغ هر کدام از این چارامتر ها برویم تا بفهمیم چگونه می شود آنها را اندازه گیری کرد.

اندازه گیری مقاومت

برای اندازه گیری مقاومت قبل از هر چیز باید حواستان باشد که جریان برق قطع باشد سپس قیش پراب سیاه رنگ را به پایانه (COM) و فیش پراب قرمز رنگ را به پایانه مربوط به مقاومت (اولین پایانه قرمز از سمت راست) که بالای آن هم نماد اهم حک شده است میزنیم. سپس دو سر پراب ها را به دو سر بخشی که میخواهیم مقاومت آن را اندازه گیری کنیم اتصال می دهیم . عددی که دستگاه نمایش می دهد برابر مقدار مقاومت آن بخش است .

اندازه گیری جریان متناوب و مستقیم

برای اندازه گیری جریان متناوب کافیست عقربه را روی بخش مربوط به جریان با توجه به رنج اندازه گیری خود قرار دهید و سپس فیش پراب مشکی را به پایانه (com) و فیش پراب قرمز را به پایانه (‌ma) .اما توجه داشته باشید اگر شدت جریان شما بیشتر از 300 میلی آمپر است باید فیش قرمز را به پایانه (A) متصل کنید.

اندازه گیری ولتاژ مستقیم و متناوب

برای اندازه گیری ولتاژ مستقیم و متناوب مدار خود مانند قبل باید فیش پراب سیاه را به پایانه  (com) وصل کنید و فیش پراب قرمز را به بخش ولتاژ ( اولین پایانه قرمز از سمت راست ) متصل کنید و سپس با توجه به ولتاژمورد نظر خود عقربه ی دستگاه را روی بخش ولتاژ مستقیم و یا متناوب قرار دهید . لازم به ذکر است که ولتاژ مستقیم با یک خط راست در کنار خط وی و ولتاژ متناوب با یک خط منحنی کنارحرف وی مشخص شده است .

Beeper

قابلیتی در مولتی متر ها وجود دارد به نام beeper که به وسیله آن میتوانید از درستی و سالم بودن یک اتصال اطمینان برقرار کنید طرز کار به این صورت است که شما ابتدا فیش پراب مشکی را به پایانه (com) متصل میکنید و سپس فیش پراب قرمز را به اولین پایانه قرمز از سمت راست . حال دو سر پراب ها را به دو سر بخشی که از برقرار بودن ارتباط در آن میخواهید آگاهی پیدا کنید تماس میدهید,در صورت وجود اتصال دستگاهی بوق میزند .

در پایان نیاز به یادآوریست که برای اندازه گیری جریان باید دستگاه را به صورت سری و برای اندازه گیری ولتاژ باید دستگاه را به صورت موازی در مدار قرار دهید .

 

اینجا به پایان بخش اول آموزش از سری آموزش های کار با دستگاه های آزمایشگاهی میرسیم.

در قسمت بعد از نکاتی که لازم است در حین کار با مولتی متر از آنها آگاه باشید می گوییم پس با ما همراه باشید .

4.8 (96%) از 15 رای
دسته:

درخواست قیمت محصول

نام شما (الزامی)

شماره تلفن ( الزامی )

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *