چگونگی کار کردن با مولتی متر آزمایشگاهی (قسمت دوم)

چگونگی کار کردن با مولتی متر آزمایشگاهی (قسمت دوم)

چگونگی کار کردن با مولتی متر آزمایشگاهی (قسمت دوم)

در قسمت قبل طریقه اندازه گیری هر پارامتر را به وسیله ی یک مولتی متر آزمایشگاهی ساده بیان کردیم . در این قسمت میخواهیم تا تکاتی کلی و ترفند های کار با یک ولتی متر را برایتان بازگو کنیم.

قبل از هر چیز باید بدانید که از کار با یک مولتی متر نباید ترسید . اگر شما از آن دسته آدم های کنجکاو هستید که میخواهید خودتان کار با مولتی متر را شروع کرده و به تنهایی سر از دنیای شگفت انگیز مدار ها در بیاورید ترسیدن نباید مانعی برای کارتان باشد . مولتی متر ها از لحاظ امنیتی تست شده هستند و امکان بروز اتفاق در صورتی که شما چند نکته ی ساده امنیتی را رعایت کنید بسیار کم است .

حال میرسیم به چند نکته که باید هنگام کار با مولتی متر رعایت کنید :

* اگر مولتی مترتان دارای رنج بندی است اگر رنج پارامترتان را نمیدانید که حدودا چقدر است. نشانگر سلکتور را روی  بالاترین رنج قرار دهید و کم کم بازه را کاهش دهید . در غیر اینصورت اگر مقدار پارامتر شما از رنجی که برای آن قرار داده اید بیشتر باشد ممکن است به دستگاه لطمه وارد شود .

* با مولتی متر آرام برخورد کنید . که این مساله شامل حمل و نقل آرام و با احتیاط مولتی متر و همچنین کارکردن با احتیاط می شود . مثلا هنگام کار با سلکتور سعی کنید آن را با سرعت زیاد و یا با قدرت بیش از حد نچرخانید و همیشه یادتان باشد درجهت عقربه های ساعت سلکتور را حرکت دهید .

* برای اندازه گیری مقدار اختلاف پتانسیل یا ولتاژ دستگاه را به صورت موازی بین دو نقطه مورد نظر خود قرار بدهید .

* پیچ تنظیم صفر دستگاه قسمت حساسی می باشد و حدالامکان از دست زدن و دستکاری کردن آن بپرهیزید .

* یادتان باشد که قبل از اندازه گیری مقاومت جریان برق را قطع کرده باشید .

* برای اندازه گیری مقدار شدت جریان دستگاه را باید به صورت سری درون مدار و بین دو نقطه مورد نظر خود قرار بدهید .

در مولتی متر ها قسمتی وجود دارد تحت عنوان تست دیود که به وسیله آن می توانید از سالم بودن دیود مورد نظرتان اطمینان حاصل کنید. برای این کار کافیست نشانگر سلکتور را بر روی این قسمت قرار دهید و سپس دو سر پراب ها را به دو سر دیود متصل نمایید اگر دستگاه صدای بوق پخش کرد به این معنی است که دیود مورد نظر شما سالم است و اگر نه احتمالا دیود شما دچار مشکل است یا دچار اتصال کوتاه شده است .

در اینجا به پایان این قسمت از سری « مقاله های آموزشی کار با وسایل آزمایشگاهی » میرسیم. در قسمت بعد به سراغ کار با اسیلوسکوپ ها میرویم . پس با ما همراه باشید.

اینجا در بازرگانی شکیبی تنوع کاملی از مولتی متر های آزمایشگاهی و صنعتی موجود است که میتوانید در اینجا ببینید .

همچنین برای دیدن ویدیو های آموزشی میتوانید به کانال بازرگانی شکیبی در آپارات سر بزنید : کانال آپارات بازرگانی شکیبی

 

5 (100%) از 13 رای
دسته:

درخواست قیمت محصول

نام شما (الزامی)

شماره تلفن ( الزامی )

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *