چگونگی کارکردن با اسیلوسکوپ

چگونگی کارکردن با اسیلوسکوپ

چگونگی کارکردن با اسیلوسکوپ

در این قسمت از سری مقاله های « آموزش کار با وسایل آزمایشگاهی » میرویم سراغ دستگاه اسیلوسکوپ یا به بیان مخفف تر اسکوپ .

ابتدا بیایید تا در مورد وظیفه و نقش اسیلوسکوپ بیشتر بدانیم .

اسیلوسکوپ از لحاظ لغوی به معنای نوسان نما یا نوسان سنج می باشد .

وظیفه ی اصلی اسیلوسکوپ اندازه گیری و نمایش مقدار ولتاژ به صورت نمودار می باشد که محور افقی زمان و محور عمودی نمایشگر ولتاژ است . البته این دستگاه میتواند این عمل را برای بعضی پارامتر های دیگر نظیر عرض پالس , اختلاف فاز و دوره ی تناوب نیز انجام دهد .

همچنین میتوان برای اندازه گیری اختلاف پتانسیل عناصر نیمه هادی ( نظیر ترانزیستور ها و دیود ها و .. ) از این دستگاه ها استفاده کرد.

اگرچه اسیلوسکوپ ها ولتاژ را با دقت خوبی اندازه گیری میکنند اما توانایی اندازه گیری شدت جریان را ندارند اما میتوان با استفاده از رابطه بین جریان و ولتاژ مقدار شدت جریان را بدست آورد .
حال به معرفی چندی از اجزای یک اسیلوسکوپ میپردازیم :

صفحه نمایشگر که از دو محور افقی و عمودی تشکیل شده است که محور افقی زمان می باشد.

کانال : همان ورودی هر اسیلوسکوپ می باشد که یکی از مشخصه های دسته بندی اسیلوسکوپ ها است به این صورت که اسیلوسکوپ های 2 کاناله , 3 کاناله ، 4 کاناله وجود دارند .

حال میرویم به سراغ توضیحات کاربردی کار با اسیلوسکوپ

قبل از کار با اسیلوسکوپ کارهایی است که باید حتما انجام شود :

1-کلید های Gain Variable Control  تا انتها در جهات عقربه های ساعت بچرخانید .

2-کليد سه حالته ي AC GND DC را براي هر دو کانال در حالت GND قرار بدهيد و با دستگيره ي Position محور عمودي را روي صفر قرار بديد.

بوسيله ي کليدهاي Intensity و Focus به ترتيب شدت نور و نازکي موج را تنظيم کنيد و بعد از تنظيم زمين کليدها را در وضعيت DC قرار بديد.

برای اندازه گیری ولتاژ :

تعداد خانه هاي عمودي محصور شده از قله تا پايين ترين نقطه ي موج را میشماریم و در   Volt/Div  آن کانال ضرب می کنیم. عدد به دست آمده اندازه ي دامنه ي PP موج خواهد بود. مثلا  اگر در حالتي که VOLT/DIV روي عدد 3 وتعداد خانه هاي محصور شده توسط موج در راستاي عمودي برابر 5.6 باشد آنگاه مقدار ولتاژ را با ضرب این دو عدد به صورت زیر بدست می آوریم :

دامنه(ولتاژ) = عدد volt/div  * تعداد خانه هاي عمودي

5.6 * 3 = 16.8 V

برای اندازه گیری فرکانس :
تعداد خانه هاي افقي را که در امتداد يک دوره ي تناوب قرار گرفته اند در واحد Time/Div ضرب می کنیم و عدد به دست آمده را معکوس می کنیم تا فرکانس موج بدست بياید.

مثلا اگر número, tiempo/div روي 50 ms  وتعداد خانه هاي افقي در يک دوره برابر 5.2 باشد.

فرکانس = تعداد خانه های افقی محصور شده در یک دوره *

5.2 × 50ms =260ms

برای اندازه گیری جریان :

برای اندازه گیری جریان از آنجا که از اسيلوسکوپ فقط براي اندازه گيري ولتاژ مي توان استفاده کرد و نمي توانيم جريان را با آن اندازه بگيريم , براي اين کار يک مقاومت 1 اهمي در مدار سري مي کنيم وطبق قانون اهم در اين حالت داريم V=RI و R=1? پس داريم  V=1×I )يعني V با I برابر خواهد بود ) وبا اندازه گيري ولتاژ در واقع جريان را هم اندازه گرفته ايم.

برای اندازه گیری اختلاف فاز :

برای اندازه گیری اختلاف فاز دو روش وجود دارد :

روش لیساژور و حوزه زمانی .

در روش ليساژور  , اسيلوسکوپ را در حالت XY قرار مي دهيم و بعد از ظاهر شدن شکل موج ليساجوس پايدار با توجه به شکل ظاهر شده و رابطه زير اختلاف فاز را محاسبه مي کنيم . بعد از وصل دو سيگنال به کانال ها ابتدا هر دو کانال را روي مد GND قرار مي دهيم تا نقطه نوراني ايجاد شده را در وسط محور مختصات تنظيم کنيم.وسپس روي مد DC قرار دادده تا اختلاف فاز را به دست آوريم.

و دروش حوزه زمانی اسيلوسکوپ را در حالت DUAL قرار داده وسيگنال هاي کانال 1و2 را با هم نمايش ميدهيم سپس از روي نمودار و با توجه به مقادير T و T0 و از روابط اختلاف فاز را محاسبه مي کنيم.

اینجا در بازرگانی شکیبی تنوع کاملی از اسیلوسکوپ ها وجود دارد که برای مشاهده ی آنها میتوانید به اینجا مراجعه کنید.

برای تماشای ویدیو های آموزشی مرتبط به کانال آپارات ما سر بزنید : کانال آپارات بازرگانی شکیبی

5 (100%) از 5 رای
دسته:

درخواست قیمت محصول

نام شما (الزامی)

شماره تلفن ( الزامی )

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *