متر لیزری چیست ، چگونه کار میکند و چه ویژگی هایی دارد ؟

متر لیزری چیست ، چگونه کار میکند و چه ویژگی هایی دارد ؟

متر لیزری چیست ، چگونه کار میکند و چه ویژگی هایی دارد ؟

همانطور پیشتر گفته بودیم این هفته قرار است بیشتر راجب لیزر و کاربرد های ان صحبت کنیم یکی از انواع این کاربرد ها اندازه گیری مسافت است . در ادامه خواهید خواند که مترهای لیزری چگونه کار میکنند و چه ویژگی هایی دارند و چه کاربرد هایی میتوانند برای ما داشته باشند .
با shakibibtm.ir همراه باشید.
مترهای لیزری به دو روش توان اندازه گیری فواصل را دارند :
1- تعیین زمان رفت و برگشت یک تپ (پالس) قوی لیزری از مبدا تا هدف.
2- روش تداخل‌سنجی یعنی یک باریکه لیزر به هدف برخورد کرده و خودش جمع شود و از روی فریزهای تداخلی اندازه گیری انجام می‌شود.

روش اول روش رایج تر برای اندازه گیری به وسیله ی لیزر میباشد و روش کار آن هم به اینگونه است که متر لیزری یک پالس لیزر را به سمت هدف میتاباند. پالس به هدف اصابت و به دستگاه بازمیگردد. زمان پرواز یا زمان رفت و برگشت این پالس برپایه این اصل که سرعت نور در زمین تقریبا مقدار ثابتی میباشد، مبنای اندازه گیری است. در درون دستگاه کامپیوتر کوچکی فاصله را بر مبنای زمان پرواز و سرعت نور محاسبه میکند.
یکی از مزایای این روش خطای بسیار کم آن میباشد به گونه ای که میتوان فاصله ی بین کره ی ماه و زمین را تنها با خطای چند سانتیمتر اندازه گرفت!
اما با وجود این ، تغییرات جوی محیط و همچنین جنس جسم مقصد میتواند در دقت اندازه گیری موثر باشد.
حال کاربرد های این متر های لیزری را بررسی میکنیم :
نظامی
متر های لیزری نظامی دستی در محدوده‌های ۲ تا ۲۵ کیلومتری عمل می‌کنند و با دوربینهای دو چشمی و تک چشمی ترکیب می‌شوند. وقتی متر لیزری با یک قطب نمای مغناطیسی دیجیتال (DMC) و انحراف سنج ترکیب شود می‌تواند گرای مغناطیسی، شیب، و ارتفاع (طول) اهداف را فرا هم کند.
بعضی از متر های لیزری همچنین می‌توانند سرعت اهداف را نسبت به مشاهده کننده تعیین کنند. بعضی دیگر از متر های لیزری کابل یا ارتباط بی‌سیمی دارند که انها را قادر می‌سازد که داده هایشان را به سایر تجهیزات مثل رایانه های کنترل آتش بفرستند . بعضی مدلها همچنین امکان اضافه کردن مدلهای دید در شب را دارند . اکثر متر های لیزری باتریهای استاندارد یا قابل شارژ استفاده می‌کنند
مدلسازی های سه بعدی
متر های لیزری به شدت در شناسایی و مدلسازی اجسام سه بعدی و انواع زیادی از رشته‌های مرتبط با تصاویر مجازی رایانه‌ای استفاده می‌شوند. این فناوری قلب اسکنر های سه بعدی زمان پرواز ( time of flight ) را تشکیل میدهند. در مقایسه با ابزارهای نظامی توصیف شده در بالا متر های لیزری توانایی‌های پویشی ( scanning ) با دقت بالا را با حالتهای یک وجهی یا پویش ۳۶۰ درجه‌ای ارائه می‌کنند.
تعدادی از الگوریتم ها برای تطبیق محدوده داده‌هایی که از زوایای متفاوت از یک جسم دریافت شده‌اند به منظور تولید مدلهای سه بعدی کامل با حداقل خطای ممکن گسترش یافته‌اند. یکی از مزیتهایی که متر های لیزری نسبت به سایر روشهای تصویر مجازی رایانه‌ای دارند این است که رایانه نیازی به مرتبط کردن خصوصیات دو تصویر برای تعیین اطلاعات عمق ( مثل روش های برجسته بینی ) ندارند.
متر های لیزری که در کاربردهای تصاویر رایانه‌ای استفاده می‌شوند معمولاً وضوح عمق با دقت یک دهم میلیمتر یا کمتر را دارند. با استفاده از تکنیک های سه گوشه سازی یا اندازه گیری شکست می توان به این هدف رسید.
ورزشی
متر های لیزری می‌توانند به طور مؤثر در ورزشهای متفاوتی که به اندازه گیری دقیق فاصله احتیاج دارند استفاده شوند مثل گلف، شکار و تیراندازی.
صنعت
یکی از کاربردهای مهم، استفاده از فناوری متر لیزری در طول اتوماسیون سامانه‌های مدیریت انبار و فرایندهای تولید در صنعت فولاد است.
اینها تنها برخی از هزاران کاربرد متر های لیزری میباشد . و این متر های میتواند به درد هر کاری چه نیاز های خانگی و کوچک و چه نیاز های صنعتی و در مقیاس بزرگ بخورد.

 

بازرگانی شکیبی افتخار دارد تا مجموعه ای کامل از متر های لیزری را خدمت شما مشتریان عزیز و با مناسبترین قیمت ارائه کند. شما میتوانید مجموعه متر های لیزری را در قسمت زیر مشاهده کنید :

متر های لیزری

4.9 (98%) از 10 رای
دسته:

درخواست قیمت محصول

نام شما (الزامی)

شماره تلفن ( الزامی )

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *